Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak zbudowane są twoje włosy? I jak należy o nie prawidłowo dbać? Otóż pielęgnacja uwarunkowana jest porowatością. A co to takiego? To odchylenie łusek włosowych od rdzenia włosa. Te z kolei składają się na osłonkę, czyli najbardziej zewnętrzną część pasemek. Funkcjami łusek są: ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia, zapewnienie gładkości i połysku. Sprawdź, jaką masz porowatość włosów i jakich kosmetyków powinnaś używać.

Porowatość twoich włosów to… Sprawdź koniecznie!

Wszystkie włosomaniaczki i fryzjerzy wyróżniają trzy podstawowe rodzaje porowatości włosów: niską, średnią i wysoką. Można ją ustalić na podstawie wyglądu łusek lub przeprowadzić pewien test (ale o nim później). Zacznijmy od porowatości niskiej. Łuski takich włosów przylegają do siebie bardzo mocno. Dlatego pasemka są gładkie, dobrze odbijają światło, jest je trudno związać lub zrobić loki. Co więcej, dostarczenie składników odżywczych takim włosom jest czasochłonne, pasemka są mniej podatne na uszkodzenia, a do tego jest je łatwiej obciążyć. Włosy wysokoporowate są zupełną przeciwnością włosów niskoporowatych. Czym się charakteryzują? Mycie i suszenie jest prostsze i szybsze. Bardzo łatwo jest je przesuszyć i tym samym spuszyć. Poprzez rozchylone łuski łatwiej przedostają się składniki kosmetyków, farba i inne produkty. A porowatość średnia? Są to włosy, których nie możemy jednoznacznie opisać. Mają cechy wysokiej (końcówki pasemek) i niskiej porowatości (na czubku głowy).

Jak pielęgnować włosy o różnej porowatości?

Włosy wysokoporowate

Najlepiej pielęgnować je emolientami, humektantami, odżywkami i płukankami octowymi. Stosuj olejki wielonienasycone, których duże cząsteczki z łatwością przenikną przez mocno odchylone łuski włosowe. Do tych produktów zalicza się takie oleje: z nasion malin, z krokosza barwierskiego, z truskawki, lniany, z pestek arbuza, z nasion jabłka i z róży piżmowej. Podczas kuracji wykorzystaj także aloes lub glicerynę. Substancje te stosuj w minimalnych ilościach; skutkiem ubocznym ich działania jest puszenie i elektryzowanie się włosów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z odżywek do spłukiwania, jak i bez spłukiwania. Co jakiś czas rób płukanki octowe, które zamykają łuski włosowe.

Włosy niskoporowate

Te są najłatwiejsze w pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci używać produktów z zawartością protein. Składniki takie mogą obciążyć pasemka i doprowadzić do przetłuszczania się. Wypróbuj odżywki ziołowe wraz z emolientami. Stosuj oleje nasycone i masła kosmetyczne. Świetnie sprawdzą się oleje kokosowy, palmowy i babassu oraz masła Shea, mango i kakaowe.

Włosy średnioporowate

Odżywki z zawartością protein to bardzo dobre rozwiązanie. Co kilka tygodni rób wcierkę lub płukankę z mlekiem i żółtkiem. Stosuj też oleje jednonienasycone. Pomocne mogą być: z orzechów laskowych, z nasion papai, z pestek śliwki, wiśni, moreli lub brzoskwini, ze słodkich migdałów, z awokado, z orzechów arachidowych lub makadamia oraz oliwa z oliwek. Zrezygnuj ze stosowania produktów, które mogłyby zwiększyć porowatość na wysoką. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby wypróbować kosmetyki zmniejszające porowatość.

Rozwiąż test na porowatość włosów

Nie martw się, to jedyny test, który nie będzie oceniany; nie musisz zgłaszać też nieprzygotowania. Po prostu odpowiedz na pytania zamieszczone. W ten sposób określisz porowatość swoich włosów i dobierzesz do nich odpowiednią pielęgnację. Czas start!

MYCIE WŁOSÓW
  1. Czy twoje włosy schną długo czy krótko?
  2. Czy ciężko jest je zwilżyć?
  3. Kiedy twoje włosy wyglądają najlepiej: zaraz po myciu, kilka godzin po myciu, czy tuż przed kolejnym myciem?
  4. Czy masz problem z domyciem włosów? Jeśli tak, to jakimi produktami próbujesz to robić?
MODELOWANIE WŁOSÓW
  1. Czy zaczesane na przeciwną stronę głowy pasemka szybko powracają do swojego pierwotnego ułożenia?
  2. Czy twoje włosy są podatne i czy odkształcają się po zdjęciu frotki lub rozpleceniu warkocza?
  3. Czy włosy nabierają objętości po szczotkowaniu? A może ją tracą?
WYGLĄD TWOICH WŁOSÓW
  1. Czy twoje włosy mają naturalny i zdrowy połysk?
  2. Czy lubisz chodzić we włosach związanych czy rozpuszczonych?
  3. Jakie w dotyku są twoje końcówki?
  4. Jak często farbujesz, prostujesz i suszysz swoje włosy?
  5. Jakie kosmetyki nie pomogły twoim włosom/pogorszyły ich wygląd i kondycję?
  6. Czy twoja pielęgnacja włosów jest intensywna czy umiarkowana?

Jak widzisz, test na porowatość włosów został podzielony na trzy części, aby maksymalnie ułatwić ci zadanie. W sekcjach MYCIE WŁOSÓW, MODELOWANIE WŁOSÓW i WYGLĄD TWOICH WŁOSÓW są pytania, które pozwolą ci szybko i z dość dużą precyzją określić, czy twoje włosy są niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate.

W Internecie znajdziesz także wiele innych metod i testów, które pomogą ci określić porowatość włosów. Są to między innymi: metody wzrokowa i dotykowa oraz testy mąki i olejku kokosowego. Sprawdź, jak wyglądają twoje włosy po umyciu, obserwuj, czy trudno jest je ułożyć i czy są podatne na różne warunki atmosferyczne. A na czym polega test mąki i olejku kokosowego? Odrobiną mąki obsypujesz pasemka lub nakładasz na nie olejek. Jeżeli będą suche i spuszone, to znak, że masz włosy wysokoporowate.

Czy już wiesz, jaką porowatość mają twoje włosy?