Jeżeli nie masz pojęcia, jak zadbać o swoje włosy, skorzystaj z porad doświadczonych blogerek, fryzjerek i włosomaniaczek. Te zgodnie twierdzą, że najlepsze jest olejowanie włosów. To tradycyjna metoda pielęgnowania skalpu, która pochodzi z Indii. Wystarczy spojrzeć na przepiękne, mocne, zdrowe i lśniące włosy Hindusek, a natychmiast każda z was zapragnie takie mieć. Nie ma więc innej rady, jak rozpocząć olejowanie włosów.
Jak często aplikować olejek na włosy, aby zadziałał?
Niestety nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi na to pytanie. To, jak często aplikować olejek, zależy od kondycji włosów. Jeżeli stosowałaś rozjaśniacze, farby lub często używałaś suszarki, to olejowanie włosów powinnaś robić przynajmniej dwa razy w tygodniu. I to przed każdym myciem głowy szamponem. Jeśli twoje włosy nie są tak bardzo zniszczone, wystarczy im olejowanie co dwa tygodnie. Pamiętaj jednak, aby nie pominąć żadnego zabiegu.
Nie wiesz, który olejek do włosów wybrać?
Nie martw się, nie tylko ty masz takie problemy. Wiele dziewczyn nie wie, jak to zrobić. A wybór odpowiedniego olejku do włosów to bardzo ważna sprawa. Stosując właściwy produkt, kondycja twoich włosów i skóry głowy na pewno poprawi się. Na blogach kosmetycznych znajdziesz całą masę wskazówek, które ułatwią ci zakup olejku. Nie zapomnij, aby wybrać taki kosmetyk, który dedykowany jest konkretnej porowatości włosów: niskiej, średniej lub wysokiej. Tu zwróć uwagę na zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Jeżeli pierwszy raz robisz olejowanie włosów, zastosuj olejki, które masz w kuchni lub przetestuj gotowe mieszanki dostępne w drogeriach.
ZAPAMIĘTAJ: Olejowanie włosów nie przyniesie żadnych efektów wtedy, gdy będziesz używała olejków z zawartością silikonów. Te kosmetyki działają tylko powierzchniowo.
Trzy krople czy dwie łyżeczki? Ile olejku nakładać na włosy?
To zależy. Ilość olejku dobiera się pod względem długości, objętości, stopnia zniszczenia i porowatości włosów. Duże znaczenie ma również konsystencja kosmetyku i to, czy jest łatwy do zmycia z głowy. Olejowanie włosów od zwykłej pielęgnacji różni się aplikowaną dawką olejku. Zabieg ten ma przynieść natychmiastowe rezultaty, a większa ilość produktu właśnie ci to zapewni. Pamiętaj, że im więcej olejku zastosujesz, tym dłużej będziesz musiała myć głowę oczyszczającym szamponem. Te z kolei zawierają składnik SLS, który wysusza włosy i może podrażniać skórę głowy. Skutek? Olejowanie włosów nie dało ci żadnych efektów.
Kupiłaś już najlepszy kosmetyk. Na czym polega olejowanie włosów?
Sposobów na olejowanie włosów jest mnóstwo. Metodą prób i błędów wybierz najlepszy dla siebie. A olejowanie włosów możesz robić przed myciem i po myciu głowy. Jedną część olejku zmieszaj z trzema częściami odżywki i na pół godziny nanieś na wilgotne włosy. Po upływie tego czasu głowę umyj. A jakie są inne metody olejowania włosów? Oto najpopularniejsze z nich:
- wcieranie kilku kropel w końcówki włosów zaraz po myciu
- wmasowanie olejku w wilgotne pasemka
- połączenie kilku kropel olejku z szamponem i umycie włosów taką mieszanką
- dodanie olejku do maseczki lub odżywki do włosów
Działa czy nie? Efekty olejowania włosów.
Po czym poznać, że olejek do włosów spełnił swoje zadanie? To proste! Włosy wyglądają o wiele lepiej niż przed olejowaniem. Jeżeli jednak nie widzisz żadnej poprawy, zmień olejek na lepszy, z zawartością innych składników i NNKT. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest to, że nie dopasowałaś olejku do potrzeb swoich włosów. Przypomnijmy: o włosy wysokoporowate dbaj olejkami wielonienasyconymi, włosy niskoporowate pielęgnuj olejkami nasyconymi, a do włosów średnioporowatych dobierz olejki jednonienasycone.
Czy olejek można nakładać na skórę głowy? I jak to się robi?
Jasne, że tak. Oczywiście nie wszystkie olejki nadają się do pielęgnacji skóry głowy. Jednak niektóre z nich można aplikować bez przeszkód. Podczas kuracji trzeba zachować jednak pewne środki ostrożności. Jeżeli będziesz postępowała według poniższej instrukcji, na pewno zobaczysz zadowalające efekty. Zaczynamy.
- Zrób próbę uczuleniową. Jedną kroplę olejku wmasuj w skórę za uchem i przez 24 godziny obserwuj, czy wystąpiło jakieś podrażnienie. Jeżeli skóra nie jest zaczerwieniona, wrażliwa, swędząca, a naskórek nie łuszczy się, śmiało możesz używać tego produktu. Taką próbę przeprowadź zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zastosować indyjski olejek.
- Dokładnie umyj głowę. Sebum, zanieczyszczenia, łupież i martwy naskórek nie mogą zalegać pomiędzy włosami. Aby olejek szybciej się wchłaniał, skórę głowy spryskaj nawilżającą mgiełką.
- Rozczesz włosy. Zrób to delikatnie, aby uniknąć splątanych pasemek i kołtunów.
- Włosy podziel na sekcje i na skórę głowy zaaplikuj kilka kropel olejku. Kosmetyk nakładaj za pomocą pipety, palców lub pędzelka do farbowania włosów.
- Zrób masaż skóry głowy. W ten sposób rozprowadzisz olejek, poprawisz krążenie krwi i zrelaksujesz się. Uważaj, aby podczas masażu nie splątać pasemek.
- Jeżeli chcesz, na głowę możesz założyć foliowy czepek i ręcznik lub ciepłą czapkę. Dzięki temu wzmocnisz działanie olejku do włosów.
- Olejek do włosów pozostaw na kilka godzin. Po upływie tego czasu głowę umyj odżywką, a potem delikatnym szamponem.